Milletvekili Adayı Ömer Uludağ Bilişim Sektöründe Devrim Yapacaklarını Bildirdi

Ana Sayfa BlogMilletvekili Adayı Ömer Uludağ Bilişim Sektöründe Devrim Yapacaklarını Bildirdi
Milletvekili Adayı Ömer Uludağ Bilişim Sektöründe Devrim Yapacaklarını Bildirdi

Milletvekili Adayı Ömer Uludağ Bilişim Sektöründe Devrim Yapacaklarını Bildirdi

Comments off

Milletvekili Adayı Ömer Uludağ Bilişim Sektöründe Devrim Yapacaklarını Bildirdi

Ömer Uludağ Bilişim sektörüne dair; sanayide yüksek teknolojiye geçiş ve 4. Sanayi Devrimi çerçevesinde, diğer sektörlerle yatay ilişki içinde olan ve stratejik önem taşıyan “bilişim ve yazılım” sektörlerine odaklandıklarını söyledi.

Bu kapsamda gerçekleştirdikleri ve sürdürdükleri faaliyetlere değinen Uludağ, Bilişim teknolojisi ve yazılım üreticilerinin sanayici kapsamına alındığını ifade etti.

Yerli yazılım kullanımının önünü açacaklarını vurgulayan Uludağ, bu çerçevede yazılım üreticilerinin sanayici vasfı kazanmasıyla 274 işletmenin sanayi siciline kayıt yaptıracağına değindi. Söz konusu süreçte 55 yazılım işletmesinin, ürünleri için 155 yerli malı belgesi alacağını belirtti.

Uludağ, 4. Sanayi Devrimi çerçevesinde, nesnelerin interneti, büyük veri, bulut bilişim, yapay zeka ve blok zincir teknolojileri açısından kritik önem taşıyan 5G genişbant haberleşme teknolojilerini yerli imkanlarla üretildiğini hatırlatarak, “Türkiye Bilişim Sanayi ciro büyüklüğü 25 milyar dolara, sektör ihracat hacmi ise 1 milyar dolara ulaştı. Bilişim sektöründe faaliyet gösteren 17 binden fazla işletme, şu an itibariyle yaklaşık 120 bin kişiye sağladı” dedi.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nde (TGB) yapay zeka, büyük veri ve ileri analitik, sanallaştırma/artırılmış gerçeklik, bulut bilişim, nesnelerin interneti, siber güvenlik, robotik teknolojiler, yeni nesil akıllı sensörler ve eklemeli imalat alanlarında teknoloji üreten dijital firma sayısının 354’ü bulduğunu bildiren Uludağ, dijital teknolojiler alanında faaliyet gösteren şirketlerden Ar-Ge merkezi olan firma sayısının ise 125’e ulaştığını belirtti.

Uludağ, 77 Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde, 4 bin 624 firmanın faaliyet gösterdiğine ve 45 bin 274 kişinin istihdam edildiğine dikkat çekerek, söz konusu bölgelerin ciro büyüklüğünün 4 milyar dolara, ihracat büyüklüğünün ise 2,9 milyar dolara yaklaştığını kaydetti.

Telefon : +90 (216) 392 0 222

E-posta :[email protected]

Detaylı İletişim İçin Tıklayınız

E-Reçete Paketi

1Yıl

3375

TL

KREDİ KARTINA 6 TAKSİT

SGK MEDULAYA TAM ENTEGRASYON

E-İMZA ENTEGRASYONU

E-REÇETE GÖNDERiMi

TOPLU E-REÇETE GÖNDERiMi

GÜNCEL İLAÇ LiSTESi

CANLI DESTEKCall Now Button
×
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?